На заседание в Будапеща държавите участници в Програма „Дунавски регион“ 2021-2027 (новата програма „Дунав“) приеха финалния ѝ вариант, който ще бъде внесен в Европейската комисия за окончателно одобрение.
Чрез тази програма с бюджет от над 266 млн. евро, България си осигурява достъп до финансиране на съвместни проекти заедно с партньори от Австрия, Чехия, Германия (федерални провинции Бавария и Баден-Вюртемберг), Хърватия, Румъния, Унгария, Словения, Словакия, Босна и Херцеговина, Сърбия, Черна гора, Молдова и Украйна.
В знак на съпричастност към Украйна заради военните действия на нейна територия участниците решиха да насърчат в по-голяма степен транснационалното сътрудничество и да я включат с цялата ѝ територия.
Първата покана ще бъде обявена през месец септември 2022 г. Ще могат да кандидатстват много широк кръг организации: общини, държавни органи, бизнес асоциации, сдружения и секторни организации, университети, училища, изследователски центрове, частни компании.
Програмата ще подкрепя проекти за съвместни решения и политики на съществуващите и възникващи предизвикателства с приложимост върху цялата територия на региона. Тук НЕ могат да се финансират инфраструктурни проекти, технологично обновяване на фирми, въвеждане на източници на възобновяема енергия и други подобни инвестиционни намерения. Могат обаче да се разработват анализи, стратегии, проучвания, изследвания, да се провеждат събития, дискусии и др., които създават предпоставки за бъдещи инвестиции.
Тя ще стимулира сътрудничество между различни партньори от държави и региони с по-малко опит и иновационен потенциал и такива с повече; специално се насърчава включването на организации от страните, които не членуват в ЕС – Босна и Херцеговина, Сърбия, Черна гора, Молдова и Украйна.
Кандидатите ще могат да подават проектни предложения в четири основни направления:
– Иновации: Подкрепа за растеж на иновациите, технологичен трансфер, индустриална трансформация, предприемачество и т.нар. „интелигентна специализация“; развитие на умения в тези области
– Енергия и екология: Екологизиране на енергийния и транспортен сектор чрез източници на възобновяема енергия; Адаптиране към изменението на климата и управление на бедствия; управление на водите на р. Дунав и седиментния баланс; опазване на биоразнообразието на Дунавския регион
– Заетост, социална среда, култура: Интегриране на групите в неравностойно положение на пазара на труда, трудова миграция, умения, образование и професионално обучение; култура, наследство и туризъм
– Управление: проблеми на демографското развитие, вкл. баланса „град – село“; подобряване на публичните услуги и дигитализацията